Сприйняття наше зазвичай оманливе.
Автор — голова СПАННА Володимир Вікторович
Суб’єктивність сприйняття
Уявимо – відбулась подія, свідком або учасником якої Ви були.
Ваше сприйняття цієї події залежить і від самої події, і від Ваших анатомо-фізіологічних особливостей, і від Вашого попереднього досвіду.
Це те, з чим Ви живите, це те що зумовлює Ваше безпосереднє реагування на події, явища, слова іншої людини.
Але і від анатомо-фізіологічних особливостей, і від попереднього досвіду залежить сприйняття тієї ж події іншої людини, яка була свідком або автором цієї події!
Зате Ви тепер зможете об’єктивно сприймати те, що сталося, використовуючи техніку тривимірного сприйняття СПАННА!
Це суттєво розширить сферу Вашого адекватного реагування, вплине на Ваше самопочуття у Світі.
Техніка тривимірного сприйняття не тільки виявляє причини конфліктів, які виникають у житті, але й допомагає їх ефективно розв’язувати.
Сприйняття з трьох позицій
Ми виходимо з того, що людина існує в трьох іпостасях – Дух, Душа, Тіло.
Тому й 3-х позиційне сприйняття пропонуємо здійснювати з цих позицій.
Таким чином, знову уявимо, що відбулась якась подія, свідком або учасником якої Ви були.
Перша – Тілесне сприйняття
Погляд на ситуацію з позиції свого тіла. Імпульсивне, реактивне реагування. Подія сприймається на рівні Вашого тілесного реагування.
Це позиція сприйняття на основі моделі Світу Вашого тіла з усіма його інстинктами, безумовними та умовними рефлексами.
На першому місці тут стоїть інстинкт самозбереження. В цій позиції Ви – жахливий егоїст здатний й готовий захищати себе від негативного зовнішнього впливу.
Перша позиція сприйняття дається нам особливо легко, тому, що ми завжди сприймаємо все, що реєструють наші органи чуття, через наше власне тіло, потреби, свідомість, попередній досвід. Сприйняття з цієї позиції викликають найголовніші реакції всього живого – завмерти, тікати, нападати.
Перебуваючи в першій позиції, людина-тварина, яка не знає що таке душевність, духовність…
Друга – Душевне сприйняття
Погляд на ситуацію з позиції співрозмовника. Подія згадується та сприймається як би очима, вухами,почуттями Вашого співрозмовника.
Це позиція сприйняття на основі моделі Світу Вашого співрозмовника. На першому місці тут – найголовніші потреби та цінності Партнера.
Друга позиція складніше. Тут ми маємо прикласти зусилля до того, щоб дистанціюватись від своїх емоцій, від своєї моделі Світу й змоделювати
світосприйняття партнера по спілкуванню. Це спроба зрозуміти та прийняти те, що опонент має власні думки, почуття, емоції, вірогідно, відмінні від наших.
Ви можете зрозуміти та прийняти її у своїх оцінках-судженнях виходячи з максими СПАННА, що «У кожного своя неправда». Від цього Ваші реакції-думки-дії будуть більш гармонійним.
В цій позиції Ви – альтруїст здатний й готовий захищати свого опонента від зовнішнього соціального оточення. Людей, які його не тільки не розуміють, але й не хочуть зрозуміти та адекватно сприйняти.
Але щоб перейти у другу позицію сприйняття, нам потрібно здійснити певні душевні (психологічні) зусилля — уявити себе у тілі та з Душею іншої людини.
Подивитися на себе її очима, почути свій голос її вухами.
Сприйняти свої слова і поведінку з її позиції, спробувати уявити, які емоції ця людина відчуває, які думки у неї від спілкування з Вами і т.п.
* Максима – узагальнена, глибока, лаконічна й відточена думка певного автора, що встановлює правила поведінки, основний логічний або етичний принцип, яким людина керується у своїх діях.
Третя – Духовне сприйняття
Погляд на ситуацію з позиції духовних цінностей. Людина, немов відокремившись від тіла, від соціальних умовностей, спостерігає за ситуацією
з космосу. Третя позиція найскладніша, вона має на увазі повне абстрагування людини від того процесу, до якого вона залучена.
Подія сприймається як би очима, вухами, відчуттями, почуттями стороннього спостерігача-філософа.
Це позиція сприйняття на основі духовності, з позиції Істини, Краси, Мудрості.
Така людина добре аналізує свої помилки й помилки оточуючих, спокійно сприймає неприємні й, навіть, трагічні події життя. Ця позиція
використовується у психотерапії для того, щоб вийти зі стану емоційної напруги, привести думки в порядок, заспокоїтися, подумати раціонально.
Сприймаючи власний біль, ви нібито й не перебуваєте всередині власного тіла, яке його відчуває. Ви можете надати собі справжню послугу,
витративши небагато часу, щоб з цієї позиції пробігтися по своїм неприємним спогадам, психологічним травмам.
Щоб зрозуміти, що таке третя позиція сприйняття, просто подумки запитайте себе: «А як це відбувається для абсолютно стороннього спостерігача?».
Уявіть, що ви перебуваєте поза своїм фізичним тілом і бачите себе і того, з ким спілкуєтеся, або подію з боку. Це позиція Духовного сприйняття в цілому Світу.
На першому місці тут – абсолютний потяг до Мудрості, Краси, Істини та розуміння того, що все інше – відносне у цьому Світі.
Притча про Ходжу Насредина
Притча на тему духовного, філософського сприйняття.
Приятель східного мудреця Ходжі Насреддіна якось раз прийшов до нього порадитися про справу що стосувалася взаємовідносин з сусідом.
Виклавши йому все, приятель в кінці запитав: “Ну як? Хіба я не правий?” Ходжа зауважив: “Ти маєш рацію, братик, ти маєш рацію …”
На наступний день нічого не знавши про це противник першого також прийшов до Ходжи.
І він також розповів йому цю справу, зрозуміло, у вигідному для себе світлі. “Ну, Ходжа, що ти скажеш? Хіба я не правий? “- вигукнув він.
І йому Ходжа відповів: “Звичайно, ти маєш рацію …”
Випадково дружина Насреддіна чула обидва ці розмови й вирішила присоромити чоловіка. Вона вигукнула: “Ефенді, хіба можуть мати рацію одночасно і позивач і відповідач? Такого не може бути!”
Ходжа спокійно подивився на неї та сказав: “Так, дружина, і ти теж права …”
Висновки
На жаль, дуже часто, сприйняття людини «завмирає» або у 1- ій (зазвичай), або у 2-ій (рідше), або у 3-ій (дуже рідко) позиції. Це порушує комунікацію та веде до небажаних ефектів – конфліктів, непорозумінь, неврозів, депресій, хвороб.
А бажано, під час подій, під час аналізу події, у своїй уяві вільно переміщуватись від однієї з означених вище позицій до іншої, з метою 3-х позиційного гармонійного сприйняття. Здатність бачити себе з боку («душевне», «духовне») дає нам можливість «переглянути» подію «під іншим кутом зору», побачити її по-новому, так, як ніби вона відбувається з кимось іншим.
Використовуючи техніку 3-х позиційного сприйняття Ви допоможете собі бути в реальності, позбутись від ілюзій та деструктивних стереотипів.
Ця техніка:
- Допоможе Вам виробити більш об’єктивний підхід до життя, сформує Вашу хорошу репутацію.
- Розширить сферу Вашого адекватного реагування, вплине на Ваше фізичне та психологічне самопочуття.
Ти хочеш бути правим чи щасливим?
Як це не парадоксально, люди на підсвідомому рівні радше воліють бути нещасними та хворими, ніж неправими. Тобто визнати що й інші мають своє право на власне світосприйняття, життєві правила, принципи, оцінки.
Так ми підтримують свою самооцінку.
Так ми, намагаючись бути завжди правими, робимо себе хворими й нещасними.
Категоричне не бажання змінити свої погляди, своє світосприйняття утворюють психологічні пастки, які призводять людей до неврозів і депресії, змушують їх раз по раз здійснювати одні й ті ж помилки, відчувати себе сповненими муками.
І не тільки душевно, але й тілесно!
Для ефективного опанування техніки 3- позиційного сприйняття перш за все необхідно для себе розв’язувати питання: я хочу бути правим чи щасливим?
Ти хочеш бути щасливим? Так будь ним!
Козьма Прутков
© СПАННА Полтава, 2015