Психолог, психотерапевт, коуч — у чому різниця?

Коучинг, психотерапія неможливі без вивчення цих книг

Коучинг, психологічну та психотерапевтичну допомогу Ви можете отримати у фахівців СПАННА на найвищому рівні якості.

Як записатися на приймання

Психолог, психотерапевт, коуч СПАННА мають у своєму розпорядженні головний лікувальний засіб — Слово.

Слово сертифікованого фахівця якість роботи якого СПАННА гарантує своєю репутацією.

Коли давньогрецького поета-баснописця Езопа (жив понад 2000 років тому) попросили назвати найпрекраснішу і найогиднішу річ у світі, відповідь була — Слово.

Слово калічить та слово лікує!

Мета психологічної та психотерапевтичної допомоги

Психологічної — розв’язання конкретних душевних проблем. Акцент у роботі психолога — допомога у вирішенні проблеми з якої до нього звернувся клієнт.

Психотерапевтичної — корекція окремих рис особистості. Акцент у роботі психотерапевта — допомога в ліквідації причин що породжують проблему з якою до нього звернувся клієнт.

Психологічна допомога, зазвичай, триває 1-7 консультацій.

Психотерапевтична, зазвичай, від 8 та більше.

Психологічна допомога допомагає людині знайти оптимальний розв’язок конкретної життєвої проблеми.

Психотерапія розв’язує глибинні проблеми людини. Робота з психотерапевтом спрямована на внутрішньоособистісні зміни, опрацювання психологічних травм, переварювання минулого досвіду. І отримання себе оновленого. В процесі психотерапії клієнт вчиться вибудовувати нові повноцінні відносини спочатку з самим собою, а потім і з навколишнім світом. Глибинна психотерапія в середньому займає від року до декількох років.

Тривалість допомоги залежить від активності самого клієнта, його бажання і волі докладати зусиль для подолання проблем. А також від того психологічного підходу який сповідує консультант — в ідеалі він повинен відповідати психотипу, акцентуації, світогляду клієнта.

Дві притчи (про психотерапію)

Для кращого розуміння того, у чому полягає психотерапевтична допомога

Про шкідливу траву (бур’ян)

Автор — Л. М. Толстой. Аудіо 3 хв.

Основна ідея: Не скошуй, вирви бур’ян з корінням на своєму прекрасному лузі! А в перекладі на мову психології: Бур’ян — це наші проблеми. Не намагайся затушувати, прикрасити, забути свою проблему. Все одно вона проросте. І дасть про себе знати. А може проявитися ще у більш жахливому вигляді. Також там можуть поселитися гади (страхи, комплекси, тілесні хвороби). Такі, що початкова проблема взагалі буде вже здаватися майже незначною у порівнянні з тими наслідками що вона викликала.

Виривай її з корінням!

Про боязливе мишеня

Жило боягузливе мишеня, яке дуже боялося кішки, хоча в глибині душі уявляло, як воно ганяє цю кішку. І тут з’явився чарівник, він пошкодував і перетворив мишеня на собаку. І ось ця собака виходить на узлісся вся впевнена в собі, але при вигляді кішки знову тікає.

Коли чарівник запитав собаку, хто ж його так налякав, собаці стало соромно, і вона збрехала, що зустріла в лісі пантеру. Тоді чарівник перетворив її в тигра, адже сильніше тигра в лісі нікого не було. І вже тигр виходить знову ж, весь впевнений в собі, але при вигляді кішки тікає і намагається забитися в нору. І сказав тоді чарівник: Тигр, у якого б’ється боягузливе серце мишеняти слабкіше кішки й перетворив його знову в боягузливого мишеняти.

Майже у кожного у нас в душі живе подібне мишенятко, а іноді — і не одне…

Завдання психотерапевта — очищення душі від них.

Кодекс невротика

Або комплекс помилкових думок.

Автор – Альберт Елліс, американський психолог і когнітивний терапевт, автор раціонально-емоційної поведінкової терапії. Вивів теорію про те, що фактично всі проблеми людей є результатом ірраціональних вірувань, містичного мислення, віри у некритично засвоєні поняття.

Він їх роподілив на 4 множини:

  1. повинен
  2. потрібно, слід
  3. жаху
  4. осуд, покарання

Вони можуть бути скоректовані в результаті психотерапії.

Коучинг

Коучинг — це комплекс дій спрямованих на покращення ефективності, збільшення результативності, розширення конкурентоспроможності, піднесення успішності людини.

Значною мірою коучинг залишає за межами розгляду питання “Чому”.

Чому людина має проблеми, чому людина неефективна, нерезультативна, неконкурентноспроможна, неуспішна.

Коучинг на підставі зняття інформації про сьогодення розробляє й реалізує комплекс дій для ефективності, результативності, конкурентоспроможності, успішності людини.

Коучинг, на відмінну від психотерапії, спрямований на вирішення актуальних завдань не глибинної проблематики.
Саме формування мислення, спрямованого на використання закладених в людині здібностей для досягнення конкретної мети можна вважати завданням коучингу.

Це відрізняє його від психотерапії, наставництва, менторства та інших методик.
Робота з коучем має доступну для огляду перспективу і націлена на досягнення конкретного результату. Тривалість роботи з коучем залежить від мети, яку ставить перед собою клієнт. В результаті роботи з коучем клієнт не тільки досягає поставленої мети, а й навчається процесу досягнення цілей.

Етапи роботи коучинг:

  • Зняття інформації про знання, вміння, навички людини.
  • Постановка мети, перевірка реальності поставленої мети.
  • Розробка плану реалізації мети.
  • Реалізація мети — етап вольових зусиль.

Книги бібліотеки СПАННА

Зображення запису ― Прикладная психология, Акцентуированные личности

Ці паперові книги у твердій палітурці знаходяться в бібліотеці СПАННА.

Ними безплатно користуються члени союзу психологів Полтави. Нижче вказуємо і посилання на їх електронний варіант.

Автор «Прикладная психология», 558 сторінок – доктор психології Гарвардського університету, Вірджінія Ніколс Квинн, видатний фахівець в практичній психології та психотерапії.

Має досвід практичної роботи з «важкими дітьми», з діяльністю по психологічній реабілітації, консультувала Міністерство оборони США по складнім ситуаціям, ефективно допомагала, керувала в організації виборів мера міста Раунд Хипп.
Книга дає ґрунтовний опис головних напрямків розвитку психології та психотерапії. Наведено багато наукових досліджень, експериментів, прикладів. Має безліч ілюстрацій.


Автор «Акцентуированные личности», 376 сторінок – Карл Леонгард, видатний німецький психіатр, психопатолог, психолог, психотерапевт. Фахівець в галузі біологічної психології та поведінки людини.

Багато хто з фахівців вважає що ця робота повинна бути настільною книгою у лікаря-психіатра, у психотерапевта, у психолога, у вчителя.
Розроблений автором підхід дозволяє глибше пізнавати та коректувати особистісні якості людини.
Особливий інтерес це дослідження має для фахівців у сфері медичної психології. Тут переконливо показаний прямий зв’язок акцентуації особистості та її неврозами, психопатією, психосоматичними захворюваннями (виразковою хворобою шлунку та дванадцяти шерстної кишки, бронхіальною остмою, ішемічною хворобою серця та ін.)

Перша частина монографії має більше науково-теоретичний характер. Друга — практичний, тут наводиться аналіз героїв світової літератури відповідно до класифікацією акцентуації, що запропонував автор. Достоєвський, Толстой, Гоголь, Бальзак, Гете, Стендаль, Сервантес, — далеко неповний перелік авторів, герої яких надихнули автора до аналізу.