Розсіяність. Звідки береться та що з нею робити

Розсіяність. Що робити

Розсіяність: розбещеність, хвороба, геніальність? Однозначної відповіді нема.


Автор: психолог Ангеліна Лєскова

Про розсіяність

Розсіяність. Основні причини

  • Відсутність звички концентрувати увагу.
  • Функціональні порушення в діяльності головного мозку, які викликають нездатність до концентрації уваги.
  • Низька значущість інформації, яку потрібно запам’ятати.
  • Поверхове ставлення до інформації.
  • Заглибленість у внутрішній світ, у свої роздуми.
  • Великий потік інформації, який постійно пропускає через себе людина.
  • Перевтома нервової системи.
  • Недостатнє постачання киснем судин головного мозку.
  • Невротичні, психологічні розлади.
  • Розсіяність – ознака геніальності?

Разюча розсіяність деяких геніїв

Дідро забував дні, місяці, роки та імена близьких людей.

Знаменитий фізик Ампер одного разу, йдучи зі своєї квартири, написав крейдою у себе на дверях: «Ампер буде вдома тільки ввечері». Але повернувся додому ще вдень. Прочитав напис на своїх дверях і пішов назад, бо забув, що він сам і є Ампер.

Відомий випадок, коли Ньютон, задумавши зварити яйце, взяв годинник, зауважив час і через пару хвилин виявив, що в руці тримає яйце, а варить годинник. Коли ж великий фізик писав свою працю, то, цілком зайнятий думками, забував одягатися і їсти.

Альберт Ейнштейн, зустрівши свого друга, неуважно сказав: «Приходьте до мене ввечері. У мене буде і професор Стимсон». Його друг, спантеличений, заперечив: «Але ж я і є Стимсон!». Ейнштейн на це відповів: «Це не має значення, все одно приходьте!»

Батько російської авіації Жуковський одного разу, промовивши цілий вечір з друзями у власній вітальні, раптом піднявся, розшукуючи свою капелюх, і почав квапливо прощатися, бурмочучи: «Однак я засидівся у вас, пора додому!»

10 самых рассеянных ученых

Як боротися з розсіяністю

  1. Поставте собі за мету: концентрувати увагу.
  2. Вчіться фіксувати увагу на одному предметі та вивчати його деталі.
  3. Виробляйте в собі звичку концентрувати увагу.
  4. Заведіть щоденник, де будете фіксувати всі важливі майбутні події, а потім де відмітки про виконання.
  5. Плануйте свою діяльність, коротко фіксуйте план на папері. Записуйте терміни виконання роботи.
  6. У телефонній або адресній книзі запишіть дати днів народження всіх Ваших родичів друзів і знайомих, яких плануєте вітати. У перший день кожного місяця робіть мітки на великому календарі (що висить на видному місці) про іменинника майбутнього місяця. Встановіть для себе постійний час привітання (наприклад 10 годину ранку). Паралельно в телефон введіть наминачку про привітання в цей день на годину пізніше (наприклад 11 годину ранку).
  7. Перед походом в магазин складайте список покупок і майте його при собі.
  8. Робіть нотатки на наліпках і прикріплюйте їх на видному місці або за принципом того, де що потрібно зробити. Наприклад, потрібно зателефонувати – наліпка на телефоні, потрібно з собою щось взяти наліпка на сумці, яку берете з собою і т.д.
  9. У кожній кімнаті та в коридорі повісьте годинник. Це допоможе контролювати час і краще організовувати свою діяльність.
  10. Поставте на кухні таймер. З його допомогою Ви зможете уникнути зайвих неприємностей на плиті.
  11. Свідомо контролюйте (перевіряйте) то, що зазвичай забуваєте. Наприклад: чи вимкнене світло, газ, вода, чи закриті двері.
  12. Якщо Ви забули, навіщо кудись прийшли, поверніться туди, де Вас відвідала сама ідея зробити щось (що Ви забули). Асоціації в просторі допоможуть згадати.
  13. Якщо Ви відчуваєте перевтома, обов’язково відпочиньте, почніть з того, що виспіться. Навіть найуважніший чоловік від втоми стає розсіяним.
  14. Якщо Ви помітили, що останнім часом Ваша розсіяність значно підвищилася, при цьому: турбують головні болі, знижений апетит, порушений сон, Вас все дратує, і Ви нічого не можете з цим вдіяти, – зверніться до психолога, невропатолога. Краще вчасно прийняти невеличкий курс, ніж страждати від зростального кома проблем.

Використовуйте способи асоціації Аристотеля, щоб краще запам’ятовувати-згадувати:

  • асоціація за подібністю: подумайте, на що схожий предмет, який потрібно запам’ятати:
  • асоціація за контрастом: засновані на протилежностях (день – ніч, холод – тепло);
  • асоціація в часі: пригадуючи щось, намагайтеся згадати, що ще відбувалося у той час (Наприклад, Ви нещодавно тримали книгу в руках, але зараз не можете її знайти. Згадайте що відбувалося в той момент, коли вона б Вас в руках. якщо, в цей час задзвонив телефон і Ви зняли трубку, – можливо, книга знаходиться поруч з телефоном.);
  • асоціація в просторі, прагнете запам’ятати (згадати) предмет разом з тим, що його оточує (оточувало), приклад – знамениті «Пригоди Шурика», коли він, уже склавши іспит, знову потрапляє до Ліди додому, і згадує що де знаходилося.


А ще психологи радять: у будь-якої інформації, яку потрібно запам’ятати, а потім при необхідності відтворити шукати «родзинку», щось цікаве, відмінне, особливе.



Також Вам може бути цікаво:

Дізнайся про свій характер

© СПАННА Полтава, 2012