Контрастний душ – це потужна процедура, що гарантує оздоровлює.
Автор: Віктор Тихонов, заступни голови СПАННА з гуманітариних питань.
Контрастним душ називається через чергування обливання холодною та гарячою водою. При цьому, безумовно, важливо дотримуватись деяких нескладних правил і враховувати можливу наявність протипоказань, уточнити які необхідно у лікаря.
Кому корисний, а кому може бути шкідливий контрастний душ?
При регулярному та правильному застосуванні контрастного душу, користь від нього відчує кожен.
Адже він допоможе швидко підбадьоритися з ранку або після важкої подорожі, на якийсь час прожене сон при підготовці до іспиту або важливої співбесіди.
Влітку процедури з температурою води, що чергується, покращують адаптацію до спеки. Крім того, вони сприяють ефективному природному очищенню поверхні шкіри, посилюють виведення різних продуктів обміну речовин через пори.
Але є й протипоказання які наводимо трохи далі.
Контрастний душ
Що таке контрастний душ
Контрастний душ – це оздоровча процедура, при якій за спеціальною схемою відбувається чергування холодної та гарячої води.
Відбувається це протягом коротких проміжків часу, що тривають менше, ніж хвилина. Організм реагує на зміну температур, що позначається на режимі циркуляції та складі крові.
Внутрішні процеси під час контрастного душу
Стресова ситуація активізує обмінні процеси в тілі, завдяки чому клітини в тканинах прокидаються і розпочинають процес оновлення.
Проте регенерація – далеко не єдиний плюс регулярного контрастного душу. Холодна вода стає тригером, через що клітини, незалежно від тривалості «холодної» фази, дратуються. Згадаймо, як на холоді тіло миттєво вкривається мурашками. Так воно включає захист шкіри від переохолодження.
Усередині тіла все відбувається приблизно так. Щоб захистити життєво важливі органи та тканини, мозок спонукає організм працювати швидше. Циркуляція крові помітно прискорюється, а значить у різні відділи тіла швидше надходить кисень та поживні речовини.
Будь-який стрес проявляється не тільки на зовнішньому самопочутті, а й пробуджує роботу трьох важливих гормонів – ендорфінів, норадреналіну та кортизолу.
Робота гормонів
Ендорфіни – медично визнані гормони щастя. Вони намагаються пом’якшити болючі відчуття від зовнішніх впливів і підвищити настрій людини. При прийнятті контрастного душу ендорфіни виділяються активніше, щоб скрасити кілька неприємних секунд зміни температурного режиму.
Норадреналіни. Оскільки процедура прямо впливає на кровоносну систему, важливо, щоб внутрішня циркуляція не зашкалювала, інакше тиск може підвищуватись до небезпечних меж. Тут варто враховувати, що контрастний душ необхідно починати з коротких інтервалів, а в секундні проміжки його прийняття нам допоможуть норадреналіни, які мають судинозвужувальний ефект. Одним із головних напрямків дії норадреналіну є його вплив на серцево-судинну систему. Цим катехоламіном в основному зумовлюється постійне пристосування функції серця до зміни умов і регуляція АТ.
Кортизол. Жодна стресова ситуація не обходиться без кортизолу – гормону стресу. Саме він формує захисні бар’єри від зовнішнього впливу та тримає організм у тонусі.
У чому користь контрастного душу
- Адаптація до стресових умов, покращується кровопостачання всіх органів, активується обмін речовин. Ці позитивні зміни мають цілющу дію при ожирінні, вегетосудинній дистонії та астенії.
- Допомагає зміцнити імунітет. Завдяки гартуванню покращуються захисні властивості організму.
- Поліпшується кровообіг. Змінюється частота та продуктивність серцевих скорочень. Робота серця стає активнішою, внаслідок цього, внутрішні органи і тканини, починають отримувати більше кисню. Внаслідок таких тренуючих навантажень усуваються оборотні судинні порушення, нормалізується терморегуляція.
- Зміцнюються судини. Коли відбувається перепад температур, судини швидко розширюються, а потім звужуються. Кров починає інтенсивніше циркулювати, тому стінки судин стають більш еластичними і міцними. Швидкі зміни тонусу судин озитивно впливають на роботу серця. Підвищення еластичності та міцності судин допомагає в мінімізації утворення тромбозів та інсультів.
- Шкіра стає еластичною та пружною. Завдяки перепаду температур клітини епідермісу швидше оновлюються.
- Обмін речовин також прискорюється, що впливає на зменшення обсягів тіла та виведення з організму токсинів. Контрастний душ є визнаним лімфодренажем.
- Робота ендорфінів, норадреналіну та кортизолу приходить у норму, а значить людині буде легше набути стресостійкість, реагувати на зовнішні подразники. Ставши спокійнішим, буде легше заснути.
- Поліпшується терморегуляція. При регулярному застосуванні контрастного душу тіло вчиться швидше підлаштовуватися під зовнішню температуру.
- Часто зазначається, що регулярний контрастний душ знижує пітливість. Особливо це актуально у літній період і для тих, хто любить займатися спортом.
- Підвищується стресостійкість, покращується настрій. Якщо на постійній основі застосовувати контрастний душ, то через деякий час, організм стане більш стійким до зовнішніх подразників.
- Синдром вегетосудинної дистонії.
- Астенічні стани та синдром хронічної втоми.
- Неврози, зниження настрою.
- Порушення обміну речовин із надмірною масою тіла (ожирінням).
- Психосоматичні захворювання, причина яких у хронічному стресі.
- Варикозне розширення вен, якщо немає гострого тромбозу (Обов’язково порадитись з лікарем!).
Проблеми жінок, чоловіків
Проблеми жінок?
Користь контрастного душу полягає в його ефекті що омолоджує. З його допомогою можна ефективно боротися з в’ялістю шкіри, що виникає через вік, після пологів або на тлі гормональних порушень.
Ця процедура також сприяє схуднення, особливо якщо додатково робити масаж водяними струменями. При цьому посилюється кровообіг у тканинах, йдуть набряки та стимулюється обмін речовин. Шкіра тонізується, набуває здорового відтінку.
Проблеми чоловіків?
Для чоловіків прискорення циркуляції крові значно покращує потенцію. Особливо якщо контрастний душ приймати у формі висхідного душу. Але – делікатно, без фанатизму!
Контрастний душ корисний і після виснажливих фізичних тренувань, навантажень. Посилення кровотоку сприяє виведенню продуктів обміну (молочної кислоти) та завершенню циклу окислення у втомлених м’язах.
Протипоказання конрастного душу
- Ангіна, цистит та інші запальні процеси;
- Вагітність та годування груддю;
- Вірусні захворювання, що супроводжуються підвищеною температурою тіла. У цьому разі контрастний душ може бути не протипоказаний, але варто скоротити інтервали між зміною температур до мінімуму і обов’язково – за порадою лікаря!
- Онкологічні хвороби, злоякісні новоутворення;
- Період менструації;
- Тромбофлебіт;
- Шкірні захворювання;
- Гіпертонія, серцево-судинні захворювання та анемія. Гіпертонікам, а також людям із серцево-судинними захворюваннями перед застосуванням контрастного душу слід обов’язково проконсультуватися з лікарем!
Будь-які процедури, що впливають на здоров’я, повинні проводитися після погодження з лікарем. Якщо ви впевнені, що у вас немає захворювань зі списку вище, починайте поступово і спостерігайте реакцію організму.
Якщо не впевнені – обов’язково порадьтесь з лікарем!
Про техніку прийняття контрастного душу для новачків
Недосвідчені користувачі вважають, що головна заслуга контрастного душу полягає саме у чергуванні холодної та гарячої води, а стояти під потоком можна скільки завгодно. За неправильної процедури можна нашкодити самому собі. Тому починати потрібно поступово.
Тіло завжди потрібно підготувати. Якщо відразу почати лити на себе крижану воду, застуда та запалення легень гарантовані. Результати можуть бути невтішними: ускладнення різної інтенсивності та інфекційні процеси. Траплялися випадки, коли різкий потік крижаної води приводив до лікарняної палати.
Контрастний душ має бути постійним. Щодня, як ранковий ритуал кілька хвилин має бути присвячено саме цій процедурі. Іншу регулярність може призначити лікар, але за загальним правилом та відсутністю протипоказань повторення мають бути щодня. Так організм швидше звикне до зовнішнього подразника.
Позитивний настрій перед контрастним душем
Значну роль відіграє настрій, з яким Ви приймаєте контрастний душ.
Якщо спочатку запрограмувати мозок на те, що це важке випробування, що процедура відбувається не за власним бажанням, а тому, що «так потрібно», то гормони будуть вироблятися неправильно, а тиск зросте раніше, ніж увімкнеться вода.
Низькі температури можуть викликати страх застуди, але завдяки Вашому позитивному настрою, інтервальності та захисним функціям тіла імунітет зростатиме.
Загальні правила проведення процедури
Як правильно приймати контрастний душ?
- Головне правило – починайте з теплої (в подальшому – з гарячої) води, а закінчуйте прохолодою (в подальшому – холодною). Гаряча прискорює кровообіг і відкриє пори, холодна знову їх звузить. Чим більший контраст температур, тим більший ефект ви отримаєте.
- Вода не повинна бути пекучою або крижаною. Контрастний душ не середньовічне катування, тому вибирайте можливо комфортну для тіла температуру. Почніть із 20-30 секунд. Зробіть 4-5 підходів.
- Приймати душ слід вранці, не менше ніж через пів години після пробудження і мінімум за дві години до сну. Після підйому організм повинен спочатку прокинутися самостійно й бути вже попередньо розігрітим. А от увечері процедуру краще не проводити: буде складно заснути.
- Робити контрастний душ слід на спокійне тіло. Тобто, якщо перед цим було інтенсивне тренування або інша фізична активність, необхідно дати тілу час, щоб охолонути і привести кровотік у спокій.
- Якщо обливати одразу все тіло складно, можна розпочати з обливання ніг. Також варто запам’ятати, що при прийнятті контрастного душу обливати голову не можна.
- Для досягнення максимального лімфодренажного ефекту струмінь має бути сильним. потік води створює правильний тиск. що допоможе виведенню зайвої рідини з організму.
- Після прийняття слід якийсь час перебувати у приміщенні та не виходити на вулицю, поки пори розкриті та організм переживає стрес. Йому потрібно прийти у нормальний стан. Між закінченням процедури та виходом на вулицю має бути проміжок 30-60 хвилин.
Методики прийняття контрастного душу
Цих методик існує багато.
Методика СПАННА прийняття контрастного душу
Перш за все ми пропонуємо методику яка розроблена СПАННА. Вона дає не тільки оздоровчий соматичний (тілесний) результат, але й психотерапевтичний вплив.
Перше та основне правило – починати слід з дуже комфортної для Вас температури деякий час (1-2 хв). Насолоджуйтесь!
Потім змініть температуру на трохи теплішу, потім на трохи прохолоднішу.
Підбирайте амплітуду температури (найбільше відхилення температури від тієї, яка була зручною), і частоту змін так, як Вам буде підказувати Ваше самопочуття. І без насилля над своїм організмом!
Через декілька днів Ви самі захочете, щоб амплітуда коливань температури була трохи більше. Вийдете й на приємну для Вас частоту змін. Можливо Ви навіть будете отримувати задоволення й величезні позитивні емоції від значної амплітуди коливання температури (гаряча – дуже холодна). Але і тут закликаємо Вас – без фанатизму!
Головний підхід у цьому варіанті – поступовість та жодного насильства над собою! Прислухайтеся до свого внутрішнього Я.
Поступово Ви відчуєте, як Вам заманеться збільшити амплітуду та частоту. Так і робіть це, залишаючись у зоні комфорту та приємному відчутті позитивних змін у Вашому житті.
Після душа – одягнутися у вільний одяг із бавовни (не витираючись рушником!) та провести легку фізичну розминку, доки тіло не стане сухим. Тут враховано зауваження противників обтирання – багато хто не вміє правильно обтиратися, а неправильне обтирання може зашкодити!
Саме при цьому варіанті, коли людина весь час знаходиться в зоні комфорту або лише трохи виходить з нього з власної волі (сам керує амплітудою і частотою) – можливі самонавіювання, афірмації. На тлі гарного, позитивного, енергійного стану
Під час цієї процедури чи після неї.
Інші методики
В інтернеті існує безліч методик, порад щодо прийняття контрастного душа.
Нище наводимо ті, проти яких не виникло особливих заперечень у фахівців СПАННА
Методика А
Відрізняється скороченням ладуванням між гарячою та холодною водою. Перші п’ять хвилин потрібно погрітися теплою, але не гарячою водою. Після того, як прогрілися, увімкнути холодну воду. Обливайте собі протягом 5 секунд. Температура холодної води повинна «обпалювати» тіло, щоб організм викинув тепло. Включіть гарячу воду, обливайте тіло протягом 10 секунд, доки повністю не зігрієтеся. Далі по черзі включайте гарячу та холодну воду чотири рази, вичікуючи інтервалі по п’ять секунд. Закінчувати потрібно саме холодною водою. Після можна закінчити прийняття душ, розтерши тіло рушником, або полежати в теплому ванні.
Методика Б
Є більш продовженою. Вона підходить для тих, хто вже звик до зміни температури й спокійно сприймає контраст. Після прогрівання тіла змініть температуру і витримайте близько 1 хвилини під ледве прохолодною, але не крижаною водою. Далі змініть її гарячим струменем також на хвилину. Після гарячої води потрібно включити холодну, майже крижану воду, на 30 секунд. Повторити це потрібно від трьох до п’яти разів, закінчивши процедуру холодної води та подальшим обтиранням.
Резюме
Головне спостереження: ті, хто приймає контрастний душ, рідше хворіють. При цьому в медичному дослідженні, яке доводить цей факт, брали участь пацієнти, час прийняття душу варіювався від 30 до 90 секунд, а підсумкові показники були практично однаковими. Тобто організму не має значення, як довго ми обливаємося холодною водою. Важливим є саме факт зміни температур.
Під час водних процедур не варто надмірно старатися, відчуття не повинні завдавати великого дискомфорту. Необхідно дати організму час звикання, поступово нарощуючи контрастність і тривалість душу. Починати слід із теплої води, завершувати прохолодною, чергувати 4-5 разів. Температура води підбирається індивідуально, за власними відчуттями.
Користь контрастного душа важко переоцінити, його позитивний вплив на організм сильний і різнобічний. Потрібно лише приймати цю процедуру правильно.
Також Вам може бути цікаво: