Життєва ситуація, в яку ми потрапляємо, зазвичай від нас не залежить.
Але термін перебування в цій ситуації цілком залежить від нас.
Зокрема це стосується нашого спілкування з деструктивними людьми що мають нарцисичний розлад, з психопатами.
У цьому випадку слід просто:
- Подякувати долі та їм за той життєвий досвід що вони нам дали.
- Простити себе та їх за нанесені (вільно чи невільно) душевні страждання.
- Відпустити їх, розв’язати з ними відносини та розлучитись з ними.

Психотерапевт
Нервове захворювання Вашого чоловіка не становить небезпеки.
З таким діагнозом люди живуть дуже довго.
Дружина клієнта
А я, я лікарю, скільки протягну я?
Деструктивна особистість має поведінку спрямовану на руйнування, завдання шкоди, моральної чи фізичної.
Деструктивна поведінка характеризується невмінням адекватно сприймати чужу думку.
І тут є два варіанти ведення конфронтації: Деструктивний – індивід має намір загострювати конфлікт,
переходить на образи та особистості, надмірно емоційний, провокує опонента на агресію, посилюючи цим
ситуацію. Конформістський – людина підпорядковується опоненту без застережень, навіть якщо із ним не згодна. Але у цьому випадку енергія руйнування заганяється всередину де і продовжую свою руйнівну дію, щоб потім ще з більшою силою вилитись назовні.
Деструктивний розлад важко піддаються лікуванню, оскільки однією з особливостей розладу особистості є нездатність людини змін. Лікарі майже не застосовують фармакотерапію, оскільки вона не дає потрібного ефекту. В основному призначається психотерапія, спрямована на пом’якшення та корекцію дефектів поведінки.
Психопат характеризується: а) поверхневими та збідненими емоціями; б) невмінням співчувати іншим й зрозуміти їх пояснення, докази, світосприйняття; в) схильністю маніпулювати оточуючими; г) імпульсивністю; д) відсутністю жодних докорів совісті, вони повністю позбавлені будь-якого почуття провини.
Психопатія піддається лікуванню. Для початку лікування психопатії необхідно записатися до психіатра. Залежно від тяжкості психоемоційного стану можна пройти лікування у стаціонарі або обмежитись амбулаторним. Але, зазвичай, психопати не погоджуються ні на перший, ні на другий варіант.
Нарцисичний розлад особистості.
Нарцисизм – один з найменш вивчених розладів особистості. Лікувати його вкрай складно, оскільки нарциси зазвичай не вважають, що мають проблеми з психічним здоров’ям. Навіть навпаки: вони впевнені, що проблеми в інших, а отже, тим треба лікуватися.
Бійся, я з тобою
Переклад уривків з книги
Вступ
Ви помиляйтеся, що можете перемогти, вступивши у протиборство з деструктивною особистістю.
У цій грі може лідирувати лише він. Інший учасник лише річ і має залишатися корисною річчю, а не чинним суб’єктом. Тому здобути тріумф над ним ви можете лише одним способом – залишивши його.
Не шукайте вагомих логічних аргументів, щоб розірвати стосунки.
Найголовніше – те, що ви хронічно відчуваєте себе приниженим і скривдженим.
Слово – визнаним психологам
Німецького філософа, соціального психолога, психоаналітика Еріха Фромма
Ми чомусь вважаємо, що порочна, схильна до руйнування людина має бути самим дияволом і виглядати як диявол.
Але деструктивна особистість, навпаки, демонструє світові чесноти: ввічливість, запобігливість, любов до сім’ї, любов до дітей та тварин.
Наївна впевненість, що руйнівну людину легко впізнати, таїть у собі найбільшу небезпеку: вона заважає нам визначити цю ваду ще до того, як особистість почне свою руйнівну роботу над нами.
Американського психіатра-кримінолога Харві Клеклі. В книзі «Маска нормальності».
Більшість із них не виділяються з натовпу, і легко ховаються за маскою розсудливості. Їм легко вдається безкарно руйнувати життя людей навколо себе частково через їхню особливу природу, а також через нашу ілюзію, що їх легко виявити.
У битві психопата за місце під сонцем обов’язково будуть жертви.
І здебільшого це будуть не противники, а ті, які помилково вважали себе друзями, коханими чи близькими… або навіть просто випадковими супутниками.
Це соціальні хижаки, які зачаровують, використовують у своїх цілях людей і безжально пробивають собі дорогу, залишаючи за собою широкий слід із розбитих сердець, нездійснених надій та порожніх гаманців.
Начисто позбавлені совісті та співчуття, вони беруть, що хочуть, і роблять, що подобається, порушуючи при цьому громадські норми та правила без найменшого почуття провини чи жалю.
Їхні ошелешені жертви у розпачі запитують: „Хто ці люди?“, „Що зробило їх такими?“, „Як захистити себе?“
Він обираючи вас, обеззброює вас словами та придушує своєю присутністю.
Він радуватиме вас своїми мудрими планами. З ним ви добре проведете час. Правда вам за все потім доведеться платити своїми стражданнями.
Він обманюватиме вас з усмішкою на обличчі та жахатиме одним лише поглядом.
І коли ви перестанете його цікавити, він спустошить вас і надовго позбавить рівноваги та почуття власної гідності.».
Життєві ситуації
З книги Шмуель Бен Давид Вакнін «Злоякісна самозакоханість. Нарцисизм переглянутий».
Зауваження від СПАННА.
Нище наведені поради стосуються взаємодії з особистостями зі злоякісною самозакоханістю. Спілкування з психопатами, деструктивними особистостями, співрозмовниками з нарцисичним розладом особистості.
Й, беззаперечно, ці поради не треба поширювати на осіб з адекватним реагуванням.
Образи
Ситуація 1. Образи на вашу адресу
Неправильна реакція. Стушуватися, зніяковіти, заплакати або почати з’ясовувати стосунки.
Правильна реакція. Піти. Якщо будуть вибачення, то, залежно від тяжкості образ, повернутися чи протягнути якийсь час. Якщо вибачень не було, нехай забирається геть. Якщо ситуація повторилася, йти вже зовсім. Проігноруєте – дійде до рукоприкладства.
Ситуація 2. Незрозумілі образи
Образи на порожньому місці (тобто ні ви, ні хтось із ваших знайомих на таке не образилися би.
Неправильна реакція. Вибачатись, з’ясовувати причини.
Правильна реакція. Ігнорувати. Якщо капання на мозок продовжується, сказати відкритим текстом: «Я тобі не вірю. Тут немає нічого образливого – ти мною просто маніпулюєш».
Ситуація 3. Висловлювання образливі
Зневажливі або образливі висловлювання про ваші професії, друзів, сім’ю, місто, народ, країну, релігію.
Неправильна реакція. Намагатися ввічливо навчити, переконати.
Правильна реакція.
Якщо образа не дуже серйозна, різко обірвати: «Не смій так говорити про… Це мій/моя/мої… Це частина мого життя/менеї самої. Не подобається – ніхто не тримає». Якщо вибачень не було або образа серйозна, піти (або його гнати). Якщо будуть вибачення, то в залежності від тяжкості образ, повернутися або протягнути якийсь час. Якщо вибачень не було, послати провтриться. Якщо ситуація повторилася, йти вже зовсім.
Ситуація 4. Зневажливі висловлювання про уподовання
Зневажливі висловлювання про щось, що вам подобається: «Так ти попсу слухаєш, ги», «це ванільна соплемелодрама», «це затягнено» тощо.
Неправильна реакція. Зніяковіти, почати думати, що в тебе і справді такий поганий смак, принижено жартувати, ігнорувати або намагатися м’яко захистити свої улюблені пісні, фільми та ін.
Правильна реакція. «Не треба так говорити про речі, які мені подобаються», «А тобі в дитинстві не говорили, що ображати уподобання людини недобре?». І надалі чинити так само, як він, – поливати лайном все, що йому подобається.
Ситуація 5. Образливі жарти, шпильки
Неправильна реакція. Вимучено посміхаючись, намагатися пожартувати.
Правильна реакція. «А давай обійдемося без дешевого самоствердження?» – І образитися. Аж до переривання комунікації. Якщо не буде вибачення, нехай котиться ковбасою. Якщо вибачиться, потім взяти реванш аналогічними шпильками.
Ситуація 6. Флірт із іншими людьми
Неправильна реакція. Ігнорувати чи страждати ревнощами, але мовчати.
Правильна реакція.
1. Якщо вас це не дуже ранить – чиніть так само.
2. Якщо вас це ранить, реагуйте один (!) раз, на тему ревнощів, а коли охолонете, абсолютно спокійно на тему того, що таке добре, а що таке погано і, якщо не допоможе, йдіть, а то з рогами ходите.
Ситуація 7. Істерики
Слізні істерики та пафосні монологи про нанесені вами рани.
Неправильна реакція. Заспокоювати.
Правильна реакція. Ігнорувати.
Ситуація 8. Незрозумілі ревнощі
Безпричинна ревнощі та/або ревнощі на стадії флірту.
Неправильна реакція. Вважати це ознакою кохання, надіти пояс вірності, більше на гарматний постріл ні до кого не підходити.
Правильна реакція. Поставити на місце: «Я не твоя власність», «У нас не та стадія стосунків, щоби пред’являти такі претензії», – або вже знайоме: «Я тобі не вірю. Причин для ревнощів немає – ти просто намагаєшся встановити наді мною контроль». У жодному разі не ведіться на маніпуляцію: робіть що хочете, спілкуйтеся з ким хочете.
Ситуація 9. Бойкот
Неправильна реакція. Намагатися розмовляти, перепрошувати, дзвонити.
Правильна реакція. Ігнорувати. Не припинить – нехай котиться ковбасою. Якщо ви живете разом і два дні не розмовляєте, поставте питання про розлучення.
Скарги на здоров’я
Ситуація 10. Загальні скарги на здоров’я
Неправильна реакція. Носитися, як зі смертельно пораненим, сюсюкати, як із дитиною.
Правильна реакція. Запропонувати ліки, направити до лікаря або викликати швидку. Потім дати відлежатись у спокої. Про здоров’я поцікавитись дружнім: «Як справи?»
Ситуація 11. Скарги на здоров’я у момент сварки
Неправильна реакція. Почати вибачатися і гасати, як зі смертельно пораненим.
Правильна реакція. Сиронізувати: «А поносу/метеоризму у тебе випадково немає? Бо в кімнаті дивно пахне». Жодних таблеток і «швидких». Це доросла людина, і якщо їй насправді так погано, вона сама вживе необхідних заходів
Ситуація 12. Скарги на здоров’я перед запланованим прибиранням та ін.
Неправильна реакція. Зробити все самою.
Правильна реакція. Відкласти справи максимум на добу. Якщо ситуація повторюється, викрити: «Здається, у когось запалення хитрощів із підозрою на брехню», – і стояти на цьому до останнього. Змусити «страждальця» зробити те, що він повинен зробити, за будь-яку ціну. Відмовляється – влаштуйте скандал.
Ситуація 13. Загрози піти, знайти вам заміну
Неправильна реакція. Злякатися та почати з’ясовувати причини.
Правильна реакція. Цілком спокійно: «Ти вільна людина – роби, що хочеш».
Критика
Ситуація 14. Ваших особистісних якостей
Неправильна реакція.
- Взяти до відома.
- Виправдовуватися, ображатися.
- Пред’являти зустрічні претензії, сваритися.
Правильна реакція. Коротко та ясно: «Яка є. Не влаштовує – довкола повно жінок».
Ситуація 15. Вашого одягу
Неправильна реакція. Зніяковіти і змінити стиль одягу.
Правильна реакція. “Мені подобається. Якщо тебе щось не влаштовує, то довкола повно жінок».
Ситуація 16. Того, як ви господарюєте
Неправильна реакція. Іти на поводу.
Правильна реакція. Якщо ви не живете разом: «Забула спитати, що мені робити у своєму домі». Якщо живете: «Це тобі не готель, а я не прислуга. Роби сам або йди туди де правильно господарюють.»
Ситуація 17. Приготовленої вами їжі, відмова її їсти
Неправильна реакція. Промовчати та почати готувати так, як йому подобається.
Правильна реакція. “Там є м’ясо, картопля – звари сам що хочеш”, – і йти займатися іншими справами. Якщо були претензії, категорично сказати: «Тут не ресторан». Якщо капання на мізки не припиняється, стосунки треба розривати, бо гірше буде.
Ситуація 18. Вашої зовнішності та поради щодо її покращення
Неправильна реакція. Зніяковіти, почати приховувати своє збентеження за жартами.
Правильна реакція. «Я собі подобаюся. Якщо тебе щось не влаштовує, жінок довкола достатньо». Надалі обов’язково: фліртуйте з іншими людьми, розглядайте красивих людей у громадських місцях, кидайте ненароком репліки про красу і привабливість знайомих, друзів, акторів. Можна в телефонній розмові з подругою (яку він чує) обговорювати типаж, що подобається вам, причому він повинен бути несхожий на вашого партнера.
Ситуація 19. Вашого подарунку
Неправильна реакція. Розгубитися, засмутитися, почати виправдовуватися.
Правильна реакція. Недорогий подарунок тут же викиньте у сміттєпровід, дорогий заберіть (повернете в магазин – нічого страшного), розгорніться і мовчки йдіть. Якщо після цього партнер сам не вийде на зв’язок і не вибачиться, туди йому дорога. А якщо він це зробить, суворо скажіть: «Щоб більше не було». І надалі нічого не даруйте або даруйте лише гроші.
Ситуація 20. Ваших знаків уваги
…бездарні вірші, нікчемні листівки, писати на асфальті банально…
Неправильна реакція. Зніяковіти і промовчати або почати виправдовуватися і перекладати все жартома.
Правильна реакція. «Я старалася тобі, а ти мене принижуєш?» – Розвернутися і піти. Якщо вибачень не піде, нехай котиться, а якщо будуть вибачення і примирення відбудеться, більше ніякої романтики: навіщо метати бісер?
Ситуація 21. Мовних помилок
Неправильна реакція. Взяти до уваги.
Правильна реакція. «А ще правильно говорити … Перш ніж виправляти чужі помилки, переконайся, що сам кажеш/пишеш правильно. І до речі: відкрий будь-яку книгу етикету – і ти побачиш у розділі «спілкування»: «Не виправляйте помилки у промові співрозмовника». І надалі говорити, як звикла.
Ситуація 22. Секс претензії
Спроби змусити вас робити те, чого ви робити не хочете.
Неправильна реакція. Слухняно тренувати навички та погоджуватися на всі експерименти.
Правильна реакція. «За цим, будь ласка, до повій».
Ситуація 23. Спроби виховувати
Неправильна реакція. Взяти до уваги або мовчки гнути свою лінію.
Правильна реакція. “Я така яка є. Не подобаюсь – ніхто не тримає». Якщо це продовжується, слати подалі. У жодному разі не змінювати йому на догоду нічого у своєму житті.
Ситуація 24. Обсмикування
Зроби тихіше, тепер занадто тихо, не співай – фальшивиш, вимкни цю передачу – вона мені не подобається, не стукай, прибери крихти зі столу, та ін.
Неправильна реакція. Слухатись.
Правильна реакція. «Нічого я не вимикатиму / прибиратиму, співала і співатиму, а мені подобається ця передача», «Це несуттєва дрібниця, і я не вірю, що вона тебе так дратує. Ти спеціально чіпляєшся, щоб встановити наді мною контроль. Номер не пройде», – і стійте на цьому до останнього.
Ситуація 25. Цілком ідіотські причіпки
У моєму дитинстві було так, а ти… Не кажи цього слова, мені воно не подобається…, а взагалі може бути що завгодно: фантазію цих осіб важко передбачити.
Неправильна реакція. Піти на поводі або почати з’ясовувати причини дивних зауважень.
Правильна реакція. “Не маніпулюй мною”, – і стояти на цьому до переможного. Не вірити жодним запевненням, що ця дурість – прояв його індивідуальності.
Ситуація 26. Фізичне дистанціювання
Обіймаєш, а людина відсувається, під руку не хоче ходити.
Неправильна реакція. Змиритись.
Правильна реакція. Висловити невдоволення та вимагати пояснень. Категорично заявити, що дотики коханої людини неприємними не можуть бути. Нехай подумає, чи потрібні ви йому взагалі чи ні. Якщо потрібні, він має бути з вами ніжний. А якщо ні, нехай котиться на всі чотири боки.
Ситуація 27. Мовчання
У відповідь на ваше запитання, відмахування, як від мухи. Часто пояснюється зайнятістю чи бажанням «побути одному», відпочити від спілкування.
Неправильна реакція. Змиритись.
Правильна реакція. “Що, на місце біля параші мені вказуєш?” – І з’ясувати стосунки.
Ситуація 28. Відмова у емоційних потребах
Не хоче вислухати, співчувати, пошкодувати.
Неправильна реакція. Замикатися в собі.
Правильна реакція. Висловити претензії відкритим текстом. Ви не чужі люди, і так, як він, робити погано.
Ситуація 29. Трудова експлуатація
Небажання допомагати з важкими сумками, робити щось удома, якщо ви разом живете
Неправильна реакція. Працювати як трутень.
Правильна реакція.
- Попросити допомогти.
- Обговорити це питання та зажадати розділити роботу по дому порівну.
Якщо виник скандал і/або партнер продовжує вас використовувати, стосунки треба припиняти, а то буде гірше.
Ситуація 30. Відсутність знаків уваги
Ви вже спите разом, а партнер скупий (у всіх сенсах) на знаки уваги: квітка та морозиво раз на сто років – вже щедрість, привітання з днем народження – верх романтики.
Неправильна реакція. Радіти хоч якимось знакам уваги чи мовчки приймати його черствість і жадібність.
Правильна реакція. Спробуйте подати приклад: запросіть партнера кудись самі, зробіть недешевий подарунок чи подарунок своїми руками, присвятіть вірші, напишіть зізнання на асфальті, кілька разів подаруйте квіти та/або солодощі, замовте пісню по радіо, влаштуйте поїздку до санаторію на вихідні – на що вистачить фантазії та грошей. Якщо не відреагував на натяк, див. наступний пункт.
Ситуація 31. Ваші знаки уваги не знаходять взаємності
Ви даруєте подарунки, запрошуєте людину кудись або, готуєте їй вдома вечерю при свічках, спа-процедури та еротичне шоу, замовляєте по радіо пісні, пишете вірші, і вона все це приймає, а сама шоколадки раз на сто років не принесе.
Неправильна реакція. Продовжувати все це робити.
Правильна реакція. Припинити все це робити.
Ситуація 32. Матеріальне використання
Просить грошей, випрошує подарунки, напрошується на запрошення кудись, є у гості спеціально щоб поїсти.
Неправильна реакція. Пестити.
Правильна реакція. Чи не реагувати на такі натяки. Подарунки дарувати і в ресторан водити на власний розсуд. Грошей багато не давати (за винятком випадків форс-мажору, але й там знати міру: можна потримати з місяць після звільнення, а там нехай або влаштовується двірником, або лісом іде), а якщо жебракує постійно, не давати взагалі. Приходить, щоб поїсти, – не пригощайте нічим серйозніше за печиво.
Ситуація 33. Невизначення статусу відносин
Уникає розмови про відносини, не каже, що любить, не називає те, що між вами відбувається, любовними відносинами, у відповідь на відверті питання пригощає демагогіями із серії «я не кидаюся словами», «треба перевірити почуття », «Кохання – це таке святе для мене поняття, що я вимовляю це слово тільки коли …»
Неправильна реакція.
- Зі шкіри геть лізти, щоб заслужити його/її любов.
- Плакати та з’ясовувати стосунки.
- Приймати його слова за чисту монету, сподіватися, чекати біля моря погоди.
Люблячі кажуть «люблю» спокійно та просто. Зазвичай дорослій людині вистачає від двох днів до двох тижнів, щоб зрозуміти, що вона закохалася.
Правильна реакція. Якщо у вас термін не більше двох тижнів, ви відчуваєте, що починаєте прив’язуватись, а партнер не говорить ні бе ні ме, підніміть проблему відкритим текстом. Різко обривайте всі його ухилення: «Ми НЕ друзі. Не треба мене френдзонити. У нас є початкова стадія любовних відносин. Я хочу знати, на що розраховувати. Секс без зобов’язань – не моя тема».
Дайте йому тиждень на роздуми, а після закінчення вибір: називати вас коханою і ваші стосунки – серйозним романом або валити в сад. Якщо вибере перше, відразу обмовте: він(а) представляє вас своїм друзям як свою дівчину, ви робите аналогічне, обидва ставите в соцмережах статус, що зустрічаєтеся (у випадку з дівчиною – заручена). Якщо вибере друге, то й дорога. Якщо продовжуватиме демагогії, шліть подалі. Якщо минув місяць і більше, ви вже спите разом, а партнер продовжує свої демагогії, не сумнівайтеся: він вас не любить і ніколи не полюбить. Ви потрапили у фрі-лав-аб’юз – емоційне шахрайство. Ідіть. І перед виходом висловіть все, що думаєте про нього і про його скотарську поведінку.
Ситуація 34. Зрада, ігри на два фронти
Неправильна реакція.
- Закотити дику істерику, але залишитись.
- Піти, а потім повернутись.
Правильна реакція.
- Відповідати тим самим.
- Якщо перше вам неприйнятно або це була не проста інтрижка, а тривала гра на два фронти, просто піти і в жодному разі не повертатися.
Ситуація 35. Демонстративний догляд
Неправильна реакція. Дзвонити та бігати з благаннями про прощення.
Правильна реакція. Нічого не робити. Любить – повернеться, не любить – а навіщо він вам тоді?
Ну в самому крайньому випадку, якщо прям дуже любите або відчуваєте себе винною, поговоріть один (!) раз, серйозно, спокійно, без сліз, коротко вибачтеся, скажіть, що любите. Не допомогло – нехай іде лісом. Любляча людина повернулася б.
Якщо повернеться, нічого у своїй поведінці не змінюйте. Якщо ситуація повториться, не намагайтеся більше повернути.
Ситуація 36. Підвищення тону в розмові
Зрив на вас з нагоди проблем та поганого настрою
Неправильна реакція. Стушуватися, зніяковіти, заплакати або намагатися чемно навчити: «Не кричи» (не подіє).
Правильна реакція. Варіанти:
- «Я не маю наміру продовжувати спілкування в такому тоні», – перервати розмову і не реагувати, доки не вибачиться;
- «Якщо в тебе якісь проблеми чи просто поганий настрій, то я в цьому не винна. Я тобі не паж для биття і не смітник для негативу».
- Зло подивитися в очі і гаркнути: «Не кричи!»
Якщо вибачень не було, нехай котиться ковбасою. Якщо розмова на підвищених тонах продовжиться, кричати і гамувати самій, без будь-яких компромісів та реверансів.
Якщо на вас не просто підвищили голос, а по-справжньому накричали, підіть. Якщо будуть вибачення, поламайтеся і поверніться, але чітко попередьте: «Ще раз таке повториться – піду остаточно». Якщо підвищення тону повторилося, йдіть! Потім дійде до рукоприкладства.
Ситуація 37. Гезлайтинг
Гезлайтинг – переконання, що всі перелічені знущання просто вам здалися через поганий настрій, втому, ПМС, „схибленість на фемінізмі”, тощо, вивертання ситуації навиворіт, переконання в тому, що це ви його ображаєте.
Неправильна реакція. Дати збити себе з пантелику.
Правильна реакція. Викрити у маніпуляціях і стояти на своєму.

Кому, яка, коли – необхідна психотерапія
Психотерапія взагалі рекомендована для лікування багатьох хвороб.
А при психосоматичних розладах – вона обов’язкова!

Психотерапія – яку обрати? Індивідуалізм СПАННА
Індивідуалізм у підборі психолога клієнтові — унікальна цінність СПАННА
Більш ніж 40 психологів спілки СПАННА готові Вам допомогти.