Розвиток дитини. Пальчики, розум, мова

Розвиток дитини

Розвиток розуму, душі, тіла дитини – мета виховання. У цьому матеріалі мова йде про чудодійну силу для розумових здібностей дітей мануальних (ручних) вправ.

Автор – психолог О.Канахіна.

Мануальні вправи – розвиток розумових здібностей

Як часто доводиться чути від учителів початкової школи на батьківських зборах: «Наші першокласників підготовлені до школи добре, люблять математику, знають літери, вміють читати. Ось тільки не розвинені руки й мова. Пишуть, говорять повільно, невпевнено.» Батьки також у відчаї: «Чим більше пише дитина, тим гіршою стає каліграфія. Літери не можна назвати літерами – каракулі якісь…»


Усе це свідчить про недостатній розвиток дрібних м’язів руки дитини. Нерозвинена рука “шестирічок” – досить закономірне явище за сучасного способу життя (механічні цяцьки, взуття без шнурків, одяг без ґудзика, обмаль дій, вправ для рук, пальців). Але не слід панікувати ні батькам, ні вчителям. Слабку руку дошкільника можна і необхідно розвивати. І чим раніше ми почнемо це робити, тим краще.

Не вкладайте до невпевненої маленької й ще слабкої руки свого 4-5-річного малюка олівця і не мучте його роботою у прописах. Перші невдачі розчарують дитину або навіть роздратують.

Адже так багато цікавих справ для її маленьких пальців…
Це і ліплення з глини чи пластиліну, мозаїка, конструювання, нанизування намиста, змотування ниток у клубок, аплікація, шнурівка, ігри з піском, камінцями, жолудями. каштанами та багато чого цікавого! Всі ці дії будуть розвивати не лише рухливість вашого малюка, але й впливати на розвиток його мозку, мовлення.

Східна медицина та народна педагогіка

Про вплив мануальних (ручних) дій на розвиток розумових здібностей було відомо ще у II ст. до н.е. у Китаї. Стародавні стверджували, що пальцеві ігри (на зразок нашої «сороки-ворони» сприяють гармонійному розвитку тіла й розуму, підтримують у належному стані мозкові системи. У Китаї й сьогодні поширені вправи для долонь з кам’яними та металевими кульками. Вони сприяють розвитку розумових здібностей, знімають емоційну напругу, поліпшують пам’ять, діяльність серцево-судинної та травної систем, розвивають координацію рухів, силу й спритність рук, підтримують життєвий тонус.

Сьогодні усім відомі висновки східних медиків щодо насиченості долонь великою кількістю акупунктурних точок, через які можна впливати на внутрішні органи, що рефлекторно з ними пов’язані. За насиченістю цих зосереджень наші долоні нічим не поступаються вуху або стопі. А про те, що в голкотерапії одним з основних об’єктом впливу є різноманітні біоактивні точки вуха та стопи – загальновідомо…

Талантом нашої народної педагогіки створені дитячі ігри, забавки: “Сорока-ворона”, “Куй-куй чобіток”. Їхнє знач, на жаль, недостатньо осмислене дорослими. Більшість батьків вважають, що ці заняття лише розважають, а не розвивають, оздоровлюють.
Натомість дослідження фізіологів підтверджують тісний зв’язок розвитку кисті із розвитком мозку. Прості ігри для рук допомагають зняти напругу не лише з самих рук, але й з губ, усувають розумову втому, поліпшують настрій. Вони сприяють правильній вимові багатьох звуків, а, отже, розвивають мову дитини ― основу інтелекту, розуму.

Вчені психофізіологи виявили що розвиток мови, розуму дитини перебувають у безпосередній залежності від тренованості пальців. Таке тренування слід розпочинати з раннього дитинства.

Пальцеві ритмічні ігри


Скористайтесь цікавими вправами, поданими нижче, та пограйте із своєю дитиною у запропоновані пальцеві ритмічні ігри.

Навчіть дитину

  1. Запускати пальцями маленькі дзиґи.
  2. Ліпити з глини, пластиліну.
  3. Качати по черзі кожним пальцем камінці, дрібні намистинки, кульки.
  4. Гра “Попелюшка”. Насипати у тарілку квасолинки та горох. Перебрати боби та скласти їх до двох різних посудин.
  5. Зціплювати та розціплювати кулачки. Домовтеся з дитиною, що кулачок ― це пуп’янок квітки, пальчики – її пелюстки. Вранці квітка прокидається і розтуляється, а ввечері – стуляється.
  6. Двома пальцями (вказівним та середнім) “ходити” по столу, неначе пальці ― чиїсь ніжки. Спочатку “ніжки” рухаються повільно, ніби хтось крадеться, а потім швидко – неначе тікає. Вправу робити по черзі правою і лівою рукою.
  7. Імітувати гру на піаніно, гітарі, бубоні, скрипці, баяні.
  8. Плескати в долоні тихо, гучно, швидко, повільно.
  9. Намотувати кольоровий дріт, нитку на котушку або власний палець.
  10. Зав’язувати та розв’язувати вузли на товстому шнурку.
  11. Застібати ґудзик, гачки, кнопки блискавки, закручувати та відкручувати кришки, прищеплювати прищіпки.

Пограйте з дитиною

Розвиток дитинии пальцеві вправии
  1. Чудовий оздоровчий і збадьорливий вплив на організм людини має перекочування між долонями шестигранного олівця (мал. 1).

Олівця в руках тримаю
І між пальчиків кручу
Неодмінно кожний пальчик
Слухняним бути я навчу.

  1. “Моя сім’я”. По черзі згинати пальці до долоньки, а зі словами «Ось уся моя сім’я» другою рукою обхопити весь кулачок (мал. 2).
    Це дідусь,
    А це бабуся,
    Це татусь,
    А це матуся,
    А малюк, звичайно, я –
    Ось і вся моя сім’я!
  2. “Пензель”. З’єднати подушечки пальців руки й рухами пальців та зап’ястя розгойдувати кисть справа наліво і навпаки (імітуючи фарбування пензлем).
    Стіл, стілець, вікно і лаву
    Я пофарбував на славу.
    Киця лагідно муркоче –
    Фарбувати також хоче.
  3. “Апельсин”
    Ми ділили апельсин,
    Апельсин лише один.
    (з’єднати пальці обох рук, доторкнувшись подушечками, уявити в руках круглий апельсин)
    Ось ця скибка – для кота
    (Показати ліву долоню, праву зібрати в кулачок, піднявши фаланги вказівного пальця та мізинця – «вуха» кота)
    А оця – для їжачка
    (Пальці обох рук переплести, з’єднавши тильними боками долоні, вдаючи «голки» їжачка).
    Ця скибочка – для равлика.
    (Праву руку покласти на стіл, виставити вказівний палець та мізинець, інші зціпити в кулак. Ліву долоню зібрати в кулак і покласти на праву).
    А ця – для журавлика.
    (Імітувати крила птаха, схрестивши великі пальці обох рук).
    А сердитому вовчищу
    Ми лишимо тільки шкірку.
    (Руки звести у кулачки та енергійно розвести).

Також Вам може бути цікаво: