Як поговорити з шефом про підвищення зарплати

Підвищення зарплати

Підвищення зарплати – актуальна проблема для пересічного громадянина.

Автор: Поліна Сухова,
Університет практичної психології

Є хороший афоризм: «Люди люблять робити з мухи слона, але дехто примудряється зробити з мухи цілий зоопарк. А більшість особистих слонів – це мухи, оброблені особистими тарганами».
Деякі люди бояться просити підвищення зарплати, бо починають прокручувати у голові найнегативніші варіанти наслідків. Людина може заздалегідь себе накрутити, з приводу прохання кращих умов праці, що – це соромно, незручно, «Так, мені все одно відмовить!», «Це не реально!», «От Петрову теж відмовили». Виправдань знайтися може сила-силенна, особливо якщо є внутрішній страх втратити роботу.

Так, можливо все, але тільки якщо ваш начальник неадекватний. Якщо ж у вас нормальний шеф, то ніхто вас просто так не звільнить, цінного фахівця нікому втрачати резону немає. Якщо шеф звільнить вас, йому потрібно буде витрачати зайвий час шукати нову людину; новий співробітник може бути некомпетентний, його доведеться навчати, коротше клопоту і геморою достатньо.

Ви маєте право очікувати на підвищення зарплати

Таким чином: не шукаючи відмовок, якщо ви маєте право очікувати на підвищення зарплати – йдіть і кажіть про це.
Головне – як це робити.
Отже. Перше, що потрібно – це перестати бояться, перестати відчувати хибний сором. Вміти просити – не означає жебракувати. Чим відрізняється жебрак від людини, яка звертається до іншої людини з проханням? Перший «тисне на жалість», другий просить з гідністю та аргументовано, бо знає собі ціну.
Друге – вам потрібно навчитися, як говорити про підвищення своєї заробітної плати, навчитися просити обґрунтовано та гідно. Як?

Просіть, і буде вам дано!

Прохання про підвищення зарплати зробіть письмово.
Чому важливо подавати керівництву свої звернення письмово? Причин кілька.
1. При усній розмові на одне вухо влітає, на друге вилітає. У кращому разі начальник запам’ятає 40-60%. А вам потрібне все 100%. Керівник може багаторазово перечитати Ваше прохання (і це справді відбувається!), у різних емоційних станах, що сприяє якісному розв’язанню питання.
2. Якщо озвучувати прохання усно, то при внутрішньому хвилюванні у людини відлітають усі слова, вона збивається, плутається, може більшу частину тексту просто забути, та й без хвилювання досить важко все тримати в голові. Якщо ви все написали, ви нічого не забудете, і текст зайвими емоціями не буде зіпсований.
3. При усній розмові, якщо на душі вже давно накипіло, легко не стриматися і скотитися до закидів та звинувачень. Це гірше, що може статися, тому що тоді ви опинитеся по інший бік барикад. Вам важливо розмовляти мовою співпраці, щоб начальник був спокійним і в хорошому настрої.

Схема листа

Перше – підстроювання до людини. Компліменти, позитивні навіювання, підкреслення значущості та ролі вашого начальника, розмова важливості вам працювати саме тут.
Друге – озвучування питання, що хочете обговорити, без претензій та з розумінням.
Третє – перерахування тих обставин, які порушені за початкового договору.

З подробицями:
• Акцент на те, що Ви виконуєте всі свої першочергові зобов’язання і навіть більше.
• Час робочого дня. Уточнити всі перероблення за день…, тиждень…, місяць… Що веде порушення початкового договору…
• Вказати, чим загрожує для начальника/фірми такі умови роботи, якими втратами.
• Емоційне фарбування власного внутрішнього стану через недотримання первинної домовленості. Від фізичних навантажень. Від емоційного стресу. Від сімейного розладу у зв’язку із цими пунктами, що знижує ефективність роботи працівника.

У листі важливо вказати свою ринкову вартість на ринку праці. Усі перероблення перевести у грошовий еквівалент, показати реальну цифру, скільки вам за фактом недоплачують. Це без звинувачень, просто так виходить. А після цього – формулюєте свої пропозиції щодо розв’язання цієї проблеми. “Що хочу…”: у конкретних цифрах зміна оптимальних умов праці для обох сторін показати начальнику його вигоди від іншого графіка роботи.
І закінчення листа: бажання далі працювати, компліменти, навіювання, що керівник ухвалить правильне рішення.

Примітка

Скільки просити грошей? Якщо ви добре справляєтеся з посадою та обов’язками, якщо на вас немає нарікань, то на цьому фоні можна формулювати суму зарплати на рівні середньої по місту. Якщо у вас уже середня зарплата, то можна робити натиск на якісну роботу та перероблення. Чи можна просити грошей вдвічі більше, ніж хочете отримати? Можна, за умови, що не боїтеся втратити роботу і знаєте, що завжди знайдете собі іншу роботу.

У вашому листі не має бути ні погроз, ні невдоволення. Не козиряйте “Я від вас йду”, загальний тон листа спокійно-позитивний: вам потрібно вселити начальнику, що вам все подобається, в тому числі і сам начальник, його фірма, просто є невеликі незручності, які просто виправити. Після чого всім буде гаразд.
Важливий вибір часу та місця для розмови. Шеф має бути в хорошому настрої, не перевантажений справами, а ще краще – розслаблений. Коли людина розслаблена, зникають бар’єри спілкування, і ви можете жартівливо закинути вудку: «Я тут прохання написав». Шеф повинен відчувати вашу доброзичливість. Дивіться на нього очікувано, але не просячи або запобігливо.

Зразок листа

Припустимо, ви особистий водій керівника, тоді ваш лист може бути таким:

Іване Івановичу, Ви / ти чудова людина, чуйний і професійний керівник! Я ціную Ваше ставлення до мене, і тому хочу поговорити на тему наших робочих відносин. Із самого початку ми домовлялися працювати за певним графіком, він природно змінився, і це нормально, життя вносить свої корективи.

Я виконую всі зобов’язання, які були обговорені при прийманні на роботу. Більш того, зараз я роблю набагато більше, ніж спочатку обговорювалося. Прогулів не маю. Проблеми на роботі вирішую самостійно, машина завжди у порядку. Ніколи не відмовляю, якщо потрібно переробити зайві години. З мого боку, все виконується акуратно і в повному обсязі.

Проблема в тому, що я з’являюся вдома між 9 і 10 годинами вечора, в основному ближче до 23 години, а то й пізніше. Встаю о 4.40 ранку. І так 5 разів на тиждень.
На спілкування з сім’єю та розв’язанню побутових питань мені просто не вистачає енергії та часу.
Розв’язувати побутові проблеми можливо було б заплативши відповідну суму певним фахівцям, але на це не вистачає моєї заробітної плати. Сплю в середньому не більше ніж 5 годин на добу. 1-1,5 години сплю в машині, перед тим як чекаю на вас, але це не повноцінний сон.
Через недосипання та думки про невирішені побутові проблеми знижується увага, зосередженість, реакція. А машина, загальновідомо, завжди є предметом підвищеної небезпеки.

Співробітники, які працюють в офісі, отримують ту саму зарплату за менший обсяг роботи – з 9.30 до 17.30. Я ж переробляю загалом 3,5 – 4 години робочого дня щодня. За місяць набігає зайві 12 робочих днів. Якщо це переказати в гроші, то це я недоотримую більш ніж половину моєї сьогоднішньої зарплати. Це неадекватно і несправедливо.
Дружина теж дуже незадоволена. Говорить, що не бачить ні мене, ні грошей. Це не сприяє добрим стосункам у сім’ї, що веде до додаткових стресів та відволікання мене від роботи, яку я дуже люблю й ціную.

Що я пропоную:

1. Підвищити мені зарплату на …, це буде адекватна оцінка мого вкладу в процвітання (розвиток), нашої фірми.
2. Виділяти на моє прохання 2 рази на місяць додаткові дні мені для відпочинку – для розв’язання побутово-сімейних проблем, та для того, щоб хоч відіспатись.
3. Або, як варіант, взяти другого водія та працювати позмінно, призначивши кожному зарплату з урахуванням перероблення.
Працювати у Вас/тебе мені дуже подобається, я дорожу цією роботою, і вдячний долі, що ми зустрілися. Я знаю, що ви/ти приймеш оптимальне рішення, що влаштовує нас обох, бо Ви/ти мудрий.
З великою повагою до Вас, Михайле!

Зауваження


1. Лист – реальний, я написала його для чоловіка, його питання вирішилося, він після цього він став поважати мене ще більше.
2. Пункти 2 та 3 подані тут не стільки для виконання, скільки для того, щоб вони були відхилені (повинен же начальник не повністю погоджуватись з підлеглим…)

Друзі, пам’ятайте, що розмова про підвищення зарплати, поліпшення умов праці або про просування по службі – це не питання життя і смерті, а лише придбання нової моделі поведінки та нового життєвого досвіду. І, звичайно, можливість підвищити свою самооцінку, оскільки гідні люди мають отримувати гідну зарплатню. Успіхів вам!

Переклад тексту з деякими корективами матеріалу «Как поговорить с шефом о повышении зарплаты»

Також Вам може бути цікаво
Сімейні відносини
Діагностика сімейних відносин СПАННА
Просвіта СПАННА
Просвіта СПАННА. Навчаємо основам психології