У кожного своя неправда. Неправда нашої «правди»

У кожного своя неправда

Фундамент нашої «неправди»

або чому «У кожного з нас – своя неправда»

Фундамент нашої «неправди» що сформував соціум

Апперцепція

Залежність сприйняття людини від попереднього досвіду, знань, умінь, навичок, потреб, від актуального психологічного стану.

Аттітюд (від франц. Attitude – поза).

Схильність реагувати сприятливим чи несприятливим чином якийсь об’єкт, обличчя, інститут чи подія. Люди можуть дотримуватися аттітюда, що варіюють за рівнем сприятливості щодо самих себе і будь-якого специфічного аспекту їх оточення. Розділені широким колом людей, позитивні аттітюди щодо порівняно абстрактних об’єктів (свобода, чесність, безпека) називаються цінностями.

Навіювання

Словесне вставлення у партнера формул, поглядів, позицій, установок та програм поведінки.

Імпресинг (від. англ. impress – вражати, залишати слід).

Інформаційний вплив, ранні та надранні враження дитинства, які визначають мотиви та напрямок діяльності особистості на все життя, формують нинішні інтереси та шкалу цінностей особистості.

Паттерн (англ. pattern від лат. Patronus – модель, зразок для наслідування, шаблон, стиль).

Базова одиниця несвідомого, один виділений “автоматизм”.
У ширшому сенсі — будь-який шаблон, повтор чогось. Стійке, контекстно-зумовлене сприйняття і повторення людиною власної поведінки чи мислення задля досягнення певних результатів.

Упередження

Вірування, яке було сформовано наперед, до того, як подія сталася.

Упередження може бути як з ухилом в негативний бік, так і в позитивний. Як і вірування, не мають в основі логічних аргументів, на відміну від переконань.

Звичка

Поведінково (повтором) сформована конкретна програма поведінки.

Те, що відбувається повністю на автоматі за певних умов. Це не стан, а закріплені повтором дії (вміння та навички). Звичка довше виробляється і ригідніша, важче змінюється.

Установки

Неусвідомлений психологічний стан що визначає сприйняття людини та базується на його попередньому досвіді. Схильність до певної активності у певній ситуації.

Фундамент нашої «неправди» що сформували батьки

Архетип (від др.-грец.ἀρχέτυπον – «першообраз»).

Стан психіки, яке має свого джерела у досвіді індивідуума, але у глибокої історії. Центральні архетипи – аніма та анімусу. Аніма – це жіночі прояви, тенденції, інтенції психіки чоловіка, анімус – це якісь чоловічі тенденції та способи реагування психіки жінки. У тому випадку, якщо наше его (наше я) не є дуже стійким, ми можемо бути захоплені цими архетипами. У такому разі ми маємо феномен одержимості або анімою у чоловіків, або анімусом у жінок.

Горме, хорміе (грец. – Прагнення, порив). Особлива вроджена, інстинктивна енергія індивідуума, що визначає характер сприйняття об’єктів, що створює емоційне збудження та спрямовує розумові та тілесні дії організму.

Життєвий сценарій особистості – план життя.

Складається ще у дитинстві під значним впливом батьків. Цей сильний психологічний заряд спрямовує людину до її долі і позбавляє її часом можливості чинити опір і вільно вибирати (Ерік Берн)

Карма (санскр. «діяння, причина-наслідок, відплата»).

У буддизмі, індуїзмі та інших. релігіях Сходу: сукупність вчинених людиною вчинків та його наслідків, що визначають долю і характеру його нового народження, перевтілення.

Локус контролю

Властивість особистості сприймати свої успіхи, проблеми та невдачі. Екстернальний тип особистості – тільки як результат дії зовнішніх сил, інших людей, випадку, долі та ін. Інтернальний тип особистості — лише як результат своєї діяльності.

Самскара (санскр. сам – сума і каара – творець, той що робить).

Дослівно означає “сума зробленого тим що робить”. В індійській філософії даний термін використовується для позначення відбитків, залишених в індивідуумі діями або зовнішніми обставинами прабатьків, і здатних виявлятися за будь-якого сприятливого випадку в майбутньому — навіть у майбутньому народженні.

© СПАННА Полтава, 2010