Психологи, психотерапевти, коуч спілки СПАННА

Психолог СПАННА Лариса

Актуальні проблеми допомоги психолога, психотерапевта, коуча

Опис складений на підставі аналізу найбільш актуальних проблем, з якими клієнти звертались до СПАННА.

Та отримали ефективну допомогу від наших фахівців.

Нав’язливе повторення помилок

З’являються одні й ті ж проблеми у житті, незалежно від зовнішніх обставин.

  • Молода дівчина виходить заміж. Через деякий час виявляється, що чоловік алкоголік. Страждання, розлучення. Проходить декілька років. Знову захоплення, любов, одруження і знову ― алкоголік… Страждання, невдячні спроби вилікувати чоловіка від алкогольної залежності, розлучення. Поки зашпори після перших чоловіків не зникають проходить десяток років. Випадкова зустріч з чарівним чоловіком. Але жінка вже досвідчена ― принюхується, прислуховується, придивляється. Нічого підозрілого не виявляє. Виходить заміж, і знову виявляється що чоловік ― алкоголік…
  • У чоловіка, водія завжди не вистачає пального у баку й він завжди «голосує», щоб доїхати додому. Бере вже в дорогу з собою й 1, 2, 3 каністри пального в запас. Але все одно бензину не вистачає…
  • На роботі. Куди б не влаштувалися ― начальник «придурок», колеги «зануди» та підступні, заробітна платня не стабільна…
  • Друзі, знайомі. Абсолютно всі й ті що вже давно з Вами, й ті, з якими познайомилися нещодавно ― використовують Вас, насміхаються, підставляють. Нема жодного порядної людини поруч…
  • Батьки. Ви їх любите і вони Вас, але після 5 хвилин спілкування з ними ― у Вас сльози на обличчі. Ви занадто прив’язані до них, прив’язані так що навіть нову страву, нову річ купити без їх благословіння не можете… Або навпаки, робити все навпаки, хоча в глибині душі Ви й відчуваєте мудрість дій, батьківської поради, але все одно ― робите, кажете все навпаки…
  • Ігрова залежність. Граєте на гроші. Практично завжди програєте. Щоб було на що грати (відігратися) – йдете на усілякі хитрощі, брехню, крадіжки. І знову програєте. Борги накопичуються. Але знову і знову — граєте…

Немає особистого простору

В Україні або в країнах Східної Європи нерідкі випадки, коли молода пара або навіть кілька дорослих братів і сестер зі своїми партнерами і дітьми живуть всі разом в будинку літніх батьків. У вісімнадцятому столітті в родині селян або фермерів цей сценарій допомагав сім’ї виживати, вести господарство і вирощувати нове покоління адаптованих до життя людей.

Але у двадцять першому столітті в місті він скоріше заважає: всім тісно, дорослі діти й батьки не можуть поділити територію, все постійно сваряться, ніхто не може жити у своєму темпі, не відпочиває і не висипається. Молоде подружжя не можуть нормально розмовляти наодинці, займатися сексом, виробити свій сімейний уклад, тому що їм доводиться вбудовуватися в уже чинну систему на правах «молодших».

Існують ще й хаотичні «гібридні» сценарії. Наприклад, молода жінка наймає квартиру і живе окремо. Але при цьому у її мами є ключ, і в будь-який момент вона може зайти в будинок, зробити прибирання, переставити речі, принести продукти.

Зовсім припинити спілкуватися з батьківської сім’єю й обірвати всі відносини — це теж порушення сепарації процесу. В цьому випадку образи, незавершені конфлікти як би застигають в часі, не дозволяються, і людина десятиліттями живе в негативних сценаріях і веде довгі уявні діалоги з батьками — то є як і раніше дуже тісно пов’язаний з ними, не вільний.

Порушення сепарації погані тим, що заважають розвиватися, будувати щасливе особисте життя і взагалі жити на свій розсуд.

Психолог, психотерапевт допоможе Вам поступово перебудувати відносини з батьківською сім’єю по типу «дорослий — дорослий».

Просто все погано, все дратує

У вас спалаху гніву, роздратування, пригніченості й апатії, напади ревнощів і інших важких емоцій «начебто нізвідки»:

  • Раптом стала відчувати себе жахливо самотній. Не розумію, як так: адже у мене є робота, друзі, бойфренд ;
  • Стали дратувати навколишні. Я спілкуюся тільки з хорошими людьми, вони прекрасно до мене ставляться, не розумію, чому всі мене так дратують. Напевно, я просто неврівноважена людина;
  • У мене начебто все добре, тільки чомусь прокидаюся вранці — і повіситися хочеться.

Почуття — це і є емоційна правда нашого життя, і якщо людині погано, то йому не здається, йому дійсно погано.

Головне питання — чому?

Хороший психолог неодмінно запитає, чи ходив клієнт до лікаря, і порадить обстежитися: спалахи дратівливості або плаксивості можуть бути, наприклад, симптомами проблем з щитоподібною залозою.

А ще у людини може бути депресія, яка почалася непомітно. Причини важких почуттів можуть бути дуже різними, але найчастіше вони пов’язані з нашими відносинами з іншими людьми або з почуттям особистої нереалізованості й непотрібністю.

Можливо, Ваші роздратування, гнів чи апатія є реакцією на те, що Вам важко визнати…

Виявити причину та змінити Ваше реагування – психологічна задача.

Ви не можете знайти своє місце в житті

Непотрібність і пошук свого місця в житті (ще одна часта причина важких почуттів, які виникають ніби «просто так») – велика тема, підступитися до якої багато людей вирішуються лише після тридцяти, а то і сорока років. У нашій країні прийнято стандартний сценарій самореалізації: закінчення школи, вступ до інституту і робота за отриманою спеціальністю або в суміжній, але близькою сфері.

Підходить така модель не всім — тим більше що за останні двадцять років з’явилася маса нових спеціальностей, на які просто ніде не вчать. Попрацювавши кілька років, люди починають шукати відповіді на запитання: «Що я хочу робити в житті? Кому корисна моя робота? Чи влаштовує вона мене? » Часто ці сумніви проходять як би фоном і навіть не усвідомлюються, а «прориваються назовні» якраз у формі тяжких почуттів: відчуття безглуздості, антипатії до роботи або начальству, постійної втоми, прокрастинації. Або призводять до протестної поведінки — кинути навчання, звільнитися з роботи.

Психолог, психотерапевт навчить не позбуватися від важких почуттів, намагаючись придушити їх, а сприймати їх як важливий сигнал. Спочатку це може бути важко і неприємно, але зрештою призведе до якісного поліпшення життя.

У вас є тема, яку ви ні з ким не можете обговорити

Мовчите. Пережиті в дитинстві домагання, або будь-яка інша тема, на яку у вас накладена печатка мовчання. З ким би ви не спілкувалися і яким би довірчим ні була розмова, ви завжди замовчуєте ці обставини свого життя. Важкі таємниці є у багатьох людей. «А навіщо обговорювати, якщо мене це не турбує? Все вже в минулому ». Але сама поява забороненої теми говорить, що за всією історією щось стоїть. Вона важка, страшна і нестерпна настільки, що її неможливо торкнутися в розмові навіть з найближчими людьми.

З одного епізоду часто розмотується цілий клубок страхів, провини, гніву, деструктивних установок: «Мене домагався дядько, коли мені було десять, а мама вважала за краще нічого не помічати. Чому вона так чинила? Вона ж бачила, як він садить мене до себе на коліна! Довгий час я відчувала себе так, ніби в чомусь винна. Боялася чоловіків, збігала, як тільки зі мною хтось починав фліртувати. А тепер відчуваю, як зла на матір».

«Ворушити минуле» в такому випадку просто необхідно. В описаному прикладі дядько – педофіл і йому слід було б лікуватися, а мама відповідальна за те, що не захищала свою дочку.

Те, що їй потрібно знати через десять, п’ятнадцять або скільки завгодно років, ― що тепер вона доросла і може самостійно захищати себе, що її сексуальність не зло. І проявляти її можна — з тими партнерами, які їй подобаються, і тою мірою, в якій їй комфортно. Коли заборонена тема названа починається процес звільнення.

Психолог, психотерапевт ведуть приймання на умовах анонімності. Звертайтесь!

Деструктивна, руйнівна, мортидольна поведінка

В психотерапії існують терміни: лібідо та мортідо. Лібідо ― це психічна енергія джерелом якої є інстинкт життя, а мортидо це психічна енергія джерелом якої є інстинкт смерті.

Згідно з положеннями глибинної (засновником якої був Зигмунд Фрейд) та системно-векторній психології, найголовніші
потяги людини це жага життя (лібідо) й прагнення смерті (мортидо).
Лібідо і мортидо — визначають і обрамляють рух людини по коридору життя.
Лібідо — це потяг до життя, це енергія продовження та покращення життя.
Мортідо — це потяг до смерті, це енергія просування до первинного статичного стану, з якого неживе було переведено в стан життя.

Шкідливі звички мають руйнівне значення не тільки самі по собі. Вони сигналізують, що у людини є певні психологічні проблеми. І, навіть, якщо за допомогою медичних препаратів або гіпнозу людині вдається позбутися шкідливих звичок — те, що спонукало її це робити — залишається в душі. Й продовжує виконувати свою руйнівну роль.

Розлади харчової поведінки

У глибинній психології існує поняття ― оральна стадія розвитку людини. Вона починається з народження й завершуватись повинна до 18-19 місяців. Виникає у зв’язку з найважливішою життєво важливою потребою організму ― отримання їжі. Перша стадія триває від народження до 6-7 місяців. Смоктання материнських грудей не тільки дає необхідні речовини, але й кардинальним чином впливає на психологічний стан на все подальше життя. Проблеми на цій стадії можуть приводити в майбутньому до анорексії або булімії, надмірному курінню, алкоголізму, вживанню наркотиками.

  • Ви занадто багато або мало їсте. Це розлади харчової поведінки, до яких належать не тільки анорексія і булімія. Дуже багато людей, особливо жінки, страждають їхніми «провісниками»: наприклад, об’їдаються, коли нервують. Або вимотують себе тренуваннями, сідають на жорсткі дієти, що підривають здоров’я.
  • Вживаєте алкоголь і помічаєте, що стали випивати частіше і більше, ніж планували, вранці розбиті, на роботі вам важко зосередитися. В будь-якій стресовій або, навпаки, приємній ситуації ви думаєте про келих вина або віскі. Вас просто турбує кількість випитого або ви задумалися про свої стосунки з алкоголем.
  • Пробуєте або стали регулярно приймати наркотики, маєте наркотичну, хімічну залежність — це теж привід задуматися.

Мова тут іде не тільки про шкоду переїдання, недоїдання, куріння, алкоголю, психоактивних речовин як таких. Головне тут — причини, за якими людина стала це робити. Зазвичай мова йде про непросте дитинство, що породило величезну тривогу, почуття самоті та душевного болю. Стан, який викликає поведінку, що веде не тільки до руйнування тіла, але й особистості людини.

Садо-мазо

Друга стадія орального розвитку людини триває від 6 до 19 місяців. У цей час матір все частіше залишає дитину наодинці.  Відбувається відлучення дитини від материнських грудей. Дитячі проблеми, стани, переживання на цій стадії можуть вести до розвитку мазохізму та садомазохізму.

  • Ви ― схильні до таких форм поведінки, які, точно відомо, можуть вести до руйнування тіла та Вашого суспільного положення, але Ви все одно це робите!
  • Роздряпуєте собі частини тіла, кусаєте губи, обгризаєте нігті, наносити собі порізи, гасите об себе сигарети тощо.
  • Схильні до незахищеного та випадкового сексу з малознайомими партнерами.
  • Полюбляєте екстремальні дії: ризиковане водіння автомобілем, перебігати вулицю перед автомобілем, ходити по тоненькому льоду і т. п.
  • Будуєте взаємовідносини з людьми так, що вони Вас ненавидять, не бажають спілкуватися, а дехто з них навіть бажає Вам смерті.
  • Ви (зазвичай ― підсвідомо) все робити для того, щоб отримувати від життя тільки страждання. І Ви їх отримуєте! Гранична форма такої поведінки ― суїцидальні спроби.
  • Постійно принижуєте честь і гідність інших, висміюєте їх в присутності друзів, сім’ї.
  • Даєте відчути навколишнім, що вони не в змозі приймати правильні рішення.
  • Використовуєте залякування і погрози, щоб домогтися підпорядкування.
  • Постійно звинувачуєте інших у своїх проблемах та помилках.
  • Змушуєте вдаватися до сексуальних практик, до якої партнер не готовий.

Тут вже точно потрібен психолог, психотерапевт!

Якщо ви вирішили дійти до психолога, психотерапевта з цими проблемами, варто налаштовуватися на довгу і серйозну роботу. Чого точно не варто боятися, так це когось шокувати своїми проблемами, наскільки б важкими вони вам не здавалися.

Післямова

Психолог, психотерапевт СПАННА — це саме ті люди, які допоможуть Вам позбутися проблем, що описані у цьому матеріалі.

З повагою, та з повною відповідальністю за все вищенаведене, член Ради СПАННА, Лариса Олексіївна.

© СПАННА Полтава, 2020